A 2019-ben felbukkanó járványhelyzet egy pozitív következménye az e-kereskedelem fellendülése. A korlátozások hatására megnövekedett az online rendelések száma, míg a csomagok visszaküldésének száma lecsökkent.
A csomagok visszaküldése elég gyakori eset, főleg, ha ruházati termékekről van szó. Az ezzel járó szállítási költségek pénzbe kerülnek a kiskereskedőnek és időbe a vásárlónak. Szerencsére ez az arány 10% alá szorítható az ügyfelek célzottabb tájékoztatásával és segítésével.
Értsd meg, hogy mit akar a vevőd!
Először is meg kell vizsgálni a szervezet logisztikai egységét, ahol a beérkező megrendeléseket feldolgozzák. Fontos hogy a megrendelt termék, az ígért határidőn belül kerüljön kiszállításra. Habár a visszaküldési folyamat optimalizálása segít az ügyfélélmény javításában, attól még a visszaérkező csomagok száma nem csökken. Ennek okát a vásárlás pillanatában kell keresni. Logikusnak tűnhet a visszaküldés lehetőségét vonzó ajánlatként feltüntetni a webshopodban, azonban a vásárlóknak ez a lehetőség mára már természetes dolog, amit ráadásul a törvény is szabályoz.
Ehelyett próbálj meg a vásárlóid fejével gondolkodni! Csinálj egy próbavásárlást, ahol a kiválasztás és a termékrendelés folyamatán is végigmész. Érdemes megvizsgálni, hogy hol ütközhet akadályba a megrendelőd. Ha így végigpróbálod a webáruházad folyamatait, akkor meglesz a probléma és akkor:
- jobban tudod őket támogatni a vásárlások során,
- személyreszabottabb ajánlatokat tudsz nekik adni,
- az érdeklődők is nagyobb eséllyel vásárolnak
- ezáltal csökken a visszaküldött termékek száma is.
Visszaküldésre érzékeny termékek
A legtöbb webáruház kínálatának 10%-a olyan termék, ami 90%-ban visszaérkezik a feladóhoz. Éppen ezért a termékeidet belülről is fel kell térképezned, hogy vajon melyek lehetnek azok és miért lehet ez a 10%. A sűrűn visszaérkező termékekkel valami nincsen rendben és ez nem a logisztika hibája. Ekkor érdemes a folyamat elejétől kezdeni a probléma feltárását.
Figyelj az egyedi termékjellemzőkre! Hogyha cipőt árulsz, akkor előfordul, hogy egy számmal nagyobb cipőt küldesz a vásárlónak? Mitől lehet ez? A mérettáblázat részletesen le van írva a termékek mellett? A megfelelő és hibátlan termékleírás van feltöltve? Elég konkrét a leírás?
Az ilyen jellegű elemzés egyszerű és segít a visszaérkező csomagok problémájának megoldásában. Megfelelő termékleírásokkal és a kiválasztást segítő anyagokkal hatékonyan csökkenthető a visszaküldések száma.
Legyenek testreszabott ajánlataid!
Tegyük fel, hogy divatcikkeket árulsz, tehát több potenciális vásárló hasonló érdeklődéssel érkezik a webáruházadba. Érdemes felkutatni a vásárlók problémáit, hogy ezekre te megfelelő és hatékony tanácsot tudj adni.
Például ha az érdeklődő ruhát szeretne vásárolni, akkor elolvashatja a blogcikked, ami hasznos tanácsokkal látja el. Például, mekkora méretű ruhának hány cm a derékmérete, vagy az adott számozású cipőnek hány cm magas a belső lábfejtere. Ezzel növeled annak az esélyét, hogy a megfelelő méretet választhassa ki magának, és ne kelljen visszaküldenie a terméket.
De ha nem divatcikkeket árulsz, hanem elektronikai eszközöket, akkor remek eszköz a nagyobb felületeken már létező összehasonlító funkció. Az érdeklődő csak bekattintja az összehasonlítandó laptopokat, amit egy algoritmus segítségével megvizsgálhat. Nemcsak könnyebb így a választás, hanem biztosan azt fogja megvásárolni, ami a saját szempontjai szerint a legjobb neki.
Fontos, hogy ezek a tanácsok és segítő funkciók kötelezettségmentesek legyenek. Ha segítesz a vásárlóidnak megtalálni a megfelelő terméket, azzal valóban elégedetté teheted őket és ezzel együtt megelőzheted a termék visszaküldését is.